برند و علامت تجاری

برند و علامت تجاری چیست؟

به‌طور کلی، برند یا نام و علامتِ تجاریْ به‌صورت لاتین و غیرلاتین در دنیای کسب‌و‌کار استفاده می‌گردد. برند یعنی استفادۀ انحصاری از امتیاز یک کالا یا خدماتِ خاص، به‌طوری که دیگران نتوانند از آن سوء‌استفاده یا کپی‌برداری نمایند. حتی گاهی در تجارتِ جهانی دیده‌ایم که برندهای زیادی ممکن است مورد تحریم قرار گیرند و این موضوع، میزان نفوذ یک برند یا نام و علامت تجاری را نشان می‌دهد.

مثلاً، هرکسی کلمۀ اپل، نایک، سونی و… را شنیده باشد، به‌سرعت، تصویر محصولات این برندها در ذهنش تداعی می‌گردد. در کشور عزیزمان نیز برندهای مطرح زیادی در زمینه‌های مختلفی داریم مثلاً دیجی کالا، اسنوا، هیمالیا، صاایران، گلرنگ و… از برندهای مطرح ایرانی هستند که با آن‌ها آشنا هستیم و حتی هنگام خرید یک محصول یا نیاز به خدماتی خاصْ به‌سراغ بهترین‌ها، که اکثراً همین برندها هستند، می‌رویم. شاید فکر کنید این برندها و علائم تجاری چطور ثبت می‌شوند؟

 

اولین قدم برای ثبت برند چیست؟

هر شرکت یا شخص می‌تواند علاوه بر ثبت شرکت به ثبت برند خود نیز اقدام کند تا با حک‌شدن آن روی محصولات خود و نیز انتشار و شناسایی آن به دیگران، ذهنِ مخاطب را بیشتر و بهتر به سمت محصولات خود جذب کند.

ابتدا، می‌باید نامی برای برند خود ثبت نمایید. نام برند می‌تواند تمام یا قسمتی از نامِ تجاری شرکت شما یا محل استقرار شما باشد؛ نامی که مرتبط با کسب‌و‌کار شما باشد و مخاطب با شنیدن آن بتواند تا حدودی حوزۀ فعالیت شما را حدس بزند. پس خیلی اهمیت دارد که این نام چه چیزی باشد. البته باید توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید نامِ برند یا علامت تجاریی که قبلاً به‌نام کسی یا محصولی ثبت شده است را مجدد ثبت کنید.

یک برند را می‌توانید از دیدگاه‌های مختلفی نظیر اقتصادی، هویتی، از منظر یک مصرف‌کننده، روانشناسی، مدیریت، فرهنگی و اجتماعی بررسی کنید و با تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، یک نام زیبا و مرتبط برای کسب‌و‌کار خودتان ثبت کنید.

 

تفاوت برند با علامت تجاری چیست؟

نشان یا علامتِ تجاریْ علامتی با رنگ، شکل، حرف، شعار، آهنگ و تصاویر خاص می‌باشد. این نکته را همواره در نظر داشته باشید که نام تجاری یا برند همواره می‌بایست با علامت تجاریِ همان محصول هم‌خوانی داشته باشد. شخصی که به ثبت برند می‌پردازد، این اطمینان را دارد که شخص دیگری نمی‌تواند از آن نام و نشان استفاده نماید.

نشان تجاری، تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش، آنچنان که هست، ارائه می‌دهد اما برند، به‌عنوان هویت تجاری محصول قلمداد می‌شود. از جمله عواملی که در شناخت کامل یک برند موثر است می‌توان به بسته‌بندی، نوع ارائۀ محصول، مخاطبان محصول، کیفیت و تبلیغات آن محصول اشاره نمود.

 

اهمیت نگهداری برند

باید بدانید تنها به‌ثبت رسیدنِ علامتِ تجاری اهمیت ندارد، بلکه قوانین استفاده و نگهداری از آن نیز بسیار مهم هستند. با توجه به موارد مذکور، شرکتِ حامی‌ارقام در تلاش است که با در اختیار‌گذاشتن تازه‌ترین اطلاعات و ارائۀ مطلوب‌ترین نوع خدمت، به موکلین و مراجعین خود در این مسیر کمک و یاری برساند.

 

روش ثبت برند و ثبت علامت تجاری

باید بدانید که علامت تجاری خود را می‌توانید در شکل‌های مختلف به‌ثبت برسانید. به‌عنوان مثال، در قالب لوگو، لوگو تایپ، طرح، آرم یا نام تجاری. حامی ارقام، با داشتن دپارتمان تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند و نیز حضور مشاوران حقوقی و ثبتی کارآزموده، یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینۀ انتخاب و طراحی انواع علائم تجاری به‌حساب می‌آید. پیشنهاد ما برای بهبود شرایط، انتخاب و تکیه به وکیلی است که می‌تواند با تجربۀ خود کارها را بهتر و سریع‌تر به‌انجام برساند. همین حالا با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *