حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی چیست؟

توسعۀ اقتصادی و گسترش فعالیت شرکت‌ها، باعث شد تا نیاز به ارائۀ گزارش‌های دقیق مالی، بیش از هر چیز، در کسب‌و‌کارهای کوچک‌و‌بزرگ احساس شود؛ گزارش‌هایی که یک دید کلی از اتفاقات مالی، معاملات و دخل‌و‌خرج در هر بخش را به‌دقت نشان دهد. این گزارش‌ها قبل از آنکه به توسعۀ هر بخش کمک کند، توانست نقص‌ها و عملکرد افراد را به‌درستی به مدیران ارشد نشان دهد. به همین دلیل، این روزها حسابرسی به یک بخش مهم در هر کسب‌و‌کاری تبدیل شده است. گسترش مفاهیم مالی در شرکت‌ها باعث شد، تا حسابرسی نیز به انواع مختلفی تقسیم شود تا دقت بالاتری داشته باشد. حسابرسی داخلی یکی از مهم‌ترین انواع حسابرسی است؛ حال، شاید این سؤال پیش بیاید که نقش حسابرسی داخلی در فعالیت‌های اقتصادی چیست و چه فایده‌ای برای مجموع و کسب‌و‌کار ما دارد؟

فواید حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی داخلی، به ‌نوعی سیستمِ کنترلی گفته می‌شود که مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها را برای آگاهی از کیفیت هزینه‌ها، عملیات مالی و همچنین وضعیت مالی شرکت و دارایی‌های آن یاری می‌دهد.

جایگاه و نقش حسابرسی داخلی در مجموعه

حسابرسی داخلی بیشتر از آنکه یک وظیفۀ عملیاتی باشد، جایگاهِ مشاوره‌ای و همراهی در سازمان دارد. در حقیقت، این شاخه از حسابرسیْ بخشِ نظارتِ مالی در شرکت است که فرایندهای مالی را در همۀ بخش‌ها به‌طور ریزبینانه بررسی می‌کند. حسابرسی داخلی را یک بخش بی‌طرف در شرکت می‌تواند با کمک اطلاعات به‌دست‌آمده از فرم‌ها و گزارشات مالی، راهکارهایی برای حل مشکلات یا بهبود وضعیت کلی سازمان ارائه دهد.

ما در مجموعۀ حامی ارقام، با کمک متخصصان این امر و با تأیید از مراکز ذی‌صلاح می‌توانیم شما را در این راستا همراهی نماییم تا بتوانید گزارش‌های کامل و بی‌نقصی ارائه دهید و بدین ترتیب، بیشترین منفعت را در کسب‌وکار خود حاصل کنید.

حامی ارقام، حامی کسب‌و‌کار شما.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *