حسابرسی

حسابرسی

حسابرسی بر مبنای استانداردهایی انجام می‌شود که توسط یک موسسه بالادستی ابلاغ می‌شود. از همین رو، در فرایند حسابرسی اسناد مالی از جهت انطباق آن‌ها با استانداردهای…

حسابرسی چیست؟

حسابرسی در زبان انگلیسی به معنی گوش دادن است. در زمان های گذشته، خواندن و نوشتن به اندازه کافی رواج پیدا نکرده بود و صرفت با گوش دادن به موضوعات و اظهار نظر مسولان مالی، صحت و درستی مطالب اظهار شده آنها مورد بررسی و تصمیم قرار می گرفت. اما در دنیای امروزه اطلاعات مالی و اقتصادی بسیار مهم و حیاتی هستند.

بسیاری از مردم پول های خود را بر اساس صورت های مالی ارائه شده توسط شرکت ها خرج می کنند و یا به عبارتی سرمایه گذاری می کنند. حتی دولت ها از بودجه خود در طرح های مختلف استفاده می کنند. در کل برای حصوص اطمینان از معقول بودن هزینه های صورت گرفته آنها مجبورند به اطلاعات مالی متکی شوند و براساس همان اطلاعات قابل اتکا و بع موقع تصمیم گیری نمایند.

اما یک موضوع مهم مطرح است و آن هم متفاوت بودن هدف تهیه کنندگان اطلاعات مالی با هدف استفاده کنندگان اطلاعات است و دلیل آن می تواند جدایی مدیریت از مالکیت و وجود تضاد منافع بین اهداف آنها باشد.

حالا با دانستن مطالب فوق اهمیت گزارشگری مالی را بهتر درک می کنیم. به همین موجب است که جامعه نیاز به حسابرسان مستقل دارد. این حسابرسان باید افرادی حرفه ای و با صلاحیت باشند تا بتوانند مطلوبیت صورت های مالی تهیه شده توسط سازمان ها یا شرکت ها را بررسی نمایند و در مورد آنها اظهار نظر کنند.

هدف حسابرسی مستقل انجام حسابرسی بر اساس استانداردهای حسابرسی برای کسب اطمینان معقول از نبود اشتباه یا تحریف با اهمیت در صورت های مالی و اظهار نظر نسبت به ارائه مطلوب آن مطابق استانداردهای حسابداری ار تمام جنبه های با همیت و در نهایت اعتبار بخشی به آن است.

تعریف حسابرسی عبارت است از بازرسی جستجوگرایانه کلیه مدارک و اسناد حسابداری به منظور کشف تقلب و اشتباه. هدف از آن اظهار نظر نسبت به این موضوع است که آیا صورت‌های مالی بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه شده است یا خیر.

 

حسابرسی یک اصطلاح مهم در حسابداری است که بررسی و تأیید سوابق مالی شرکت را توصیف می کند. این اطمینان حاصل می شود که اطلاعات مالی به طور عادلانه و دقیق ارائه شده است.

همچنین، حسابرسی هایی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که صورت های مالی مطابق با استانداردهای حسابداری مربوط تهیه شده است. سه صورت مالی اصلی عبارتند از:

 1. صورت حساب درآمد
 2. ترازنامه
 3. صورت جریان وجوه نقد

مراحل تکامل حسابرسی

مراحل اصلی تکامل حسابرسی در حامی ارقام به طور خلاصه به شرح زیر است:

 1. تغییرهدف حسابرسی از کشف تقلب به تعیین مطلوبیت ارائه صورت های مالی
 2. افزایش مسئولیت حسابرسان در مقابل اشخاص ثالث مثل سرمایه گذاران و بانک ها و سایر موارد
 3. تغییر روش حسابرسی از بررسی کامل تمام معاملات به استفاده از رسیدگی نمونه ای
 4. تنوع و گسترده شدن فعالیت های اقتصادی
 5. تهیه روش های جدید حسابرسی برای استفاده در سیستم های کامپیوتری
 6. تشخیص حسابرسان به ضرورت حفاظت از خود در برابر موج دعاوی حقوقی
 7.  
 8. افزایش تقاضا برای افشای به موقع اطلاعات مطلوب و نامطلوب به شرکت های سهامی

نشر دهید

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Twitter

انواع حسابرسی

انواع حسابرسی معمولا به سه گروه اصلی به صورت زیر طبقه بندی می شوند:
حسابرسی صورت های مالی ( حسابرسی مستقل )
حسابرسی رعایت
حسابرسی عملیاتی
علاوه بر طبقه بندی فوق انواع دیگری از حسابرسی هم وجود دارد که به شرح زیر است:
حسابرسی داخلی
حسابرسی ضمنی
حسابرسی مدیریت (عملکرد مدیریت )

سوالات متداول

بله. همانند اکثر حرفه‌ها، اعضا باید به اصول اخلاقی به عنوان بخشی از پیروی از استانداردهای انجمن حسابرسان داخلی پایبند باشند. علاوه بر این، دیگر گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای که افراد حرفه‌ای ممکن است به طور معمول انجام دهند نیازمند پایبندی به یک استاندارد اخلاقی هستند. (به سوال ۵ و ضمیمه E نگاه کنید.)
علاوه بر نقش گواهی حسابرس داخلی، بسیاری از حسابرسان داخلی نیز گواهی حسابداران رسمی، گواهی سیستم های اطلاعاتی حسابرسی(حسابرسان فناوری اطلاعات) یا گواهی‌نامه‌های دیگری را دارند که ملزم به پیروی اکید از اصول اخلاقی، با عواقب جدی توسط هیات اخلاقی برای تخلفات هستند.
علاوه بر الزامات اخلاقی حرفه‌ای، سازمانی که در آن حسابرسان داخلی به کار گرفته می‌شوند ممکن است قوانین رفتاری خاص خود را داشته باشند، قواعد رفتاری و سایر الزامات اخلاقی که حسابرسان داخلی باید از آن آگاه باشند و باید با آن انطباق داشته باشند و ممکن است گاهی مسئول تایید اعتبار خود باشند.

هزینه‌ها، تمرکز و اندازه یک فعالیت حسابرسی داخلی باید متناسب با نیازهای فردی شرکت باشد. علاوه بر این، یک منشور حسابرسی داخلی نوشته شده توسط کمیته حسابرسی، بر میزان سرمایه‌گذاری سالانه حسابرسی داخلی تاثیر خواهد گذاشت. مقدار سرمایه‌گذاری شده باید به سطح و پیچیدگی ریسک‌های یک شرکت، پروفایل صنعت آن و مسئولیت های داده ‌شده به عملکرد حسابرسی داخلی بستگی داشته باشد.
این مورد با مطالعه سال ۲۰۰۷ مورد حمایت هیئت اجرایی شرکت توسط مدیریت حسابرسی جلسه پشتیبانی می‌شود. داده‌ها از این مطالعه نشان می‌دهند که بودجه‌های حسابرسی داخلی به طور مثبت با اندازه و پیچیدگی شرکت هم‌بسته هستند (همان طور که با درآمد اندازه‌گیری می‌شود). با این حال، این یک رابطه خطی نیست.هیات اجرایی شرکتی در این مطالعه میخواهد اظهار کند که “… حتی در داخل مارک‌های تجاری مشابه، تنوع قابل‌توجهی در بودجه‌های حسابرسی داخلی در سراسر صنایع وجود دارد”، دوایر حسابرسی داخلی که در صنایع تحت مقررات منظم عمل می کنند باید انطباق مقررات را با فرآیند های خود ترکیب کنند و گاها، باید حداقل دو مجموعه جداگانه از کتاب ها (قانونی و حسابداری) را حسابرسی کنند. “
ویرایش سوم از تراز حسابرسی داخلی، که نتایج مطالعه حسابرسی داخلی پروتیویتی را مورد بررسی قرار می‌دهد، همچنین از فلسفه تطبیق این بودجه‌ها برای پروفایل‌های ریسک شرکت و مسئولیت حسابرسی داخلی پشتیبانی می‌کند. در این مطالعه، بیش از نیمی از پاسخ دهندگان گفتند که انتظار هیچ تغییری در بودجه‌های حسابرسی داخلی خود در آینده ای نزدیک را ندارند، زیرا بسیاری از آن‌ها حداقل کاهش متوسط در میزان ساعات حسابرسی داخلی برای صرف در اجرای قانون ساربنز آکسلی تجربه کرده‌اند. این امر به حسابرسی داخلی اجازه می‌دهد تا بیشتر وقت و بودجه خود را بر روی حوزه‌های دیگر مدل کوزو متمرکز کند تا اینکه فقط فعالیت‌های ساربنز اکسلی متمرکز شود.
انجمن حسابرسان داخلی همچنین، از طریق شبکه اطلاعات حسابرسی جهانی خود سالانه طیف وسیعی از هزینه‌های حسابرسی داخلی از شرکت‌ها در بسیاری از صنایع مختلف و اندازه‌های مختلف را شناسایی کرده‌است. این اقدامات بسیار خوب و معیارهای پی‌گیری شده توسط انجمن حسابرسان داخلی، هزینه‌های حسابرسی داخلی متوسط مبتنی بر درآمد را فراهم می‌کند، اگرچه این امر اغلب با صنعت تفاوت دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، این هزینه‌ها باید با ریسک و پیچیدگی محیط کلی کسب ‌وکار، از جمله افشای‌ بالقوه برای شکست تجاری، هدایت شوند.

بله، تعدادی گروه حسابرسی داخلی وجود دارند که براساس وابستگی به مشقت صنعت شکل گرفته‌اند. اندازه و درجه رسمیت آن‌ها بسیار زیاد است. صنایعی که سازمان‌های حسابرسی داخلی رسمی دارند عبارتند از:( اما محدود به موارد زیر نیستند)


•  بانکداری
•  رسانه
•  بازی
•   شرکت های داروسازی
•  بهداشت
•  دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها
•  محصولات مصرفی
•  انرژی
•  خدمات رفاهی
•  نهادهای دولتی
•  بیمه
•  ساخت و ساز
•  مهمانسرا
•  بیمارستان‌ها
•  تولید
•  خطوط هوایی تجاری


خیر هرگز. حسابرسان مستقل از طریق گزارش به کمیته حسابرسی یک شرکت استخدام می‌شوند. هدف تاریخی آن‌ها اظهارنظر درباره ارائه منصفانه صورت های مالی شرکت در انطباق با اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی بوده‌ است. حسابرسی آن‌ها مطابق با استانداردهای حسابرسی پذیرفته شده عمومی ‌است که در اصل توسط موسسه حسابداران رسمی آمریکا تاسیس شده‌است و اکنون مسئولیت آن‌ها را بر عهده دارد و در حال حاضر توسط هیئت نظارت بر حسابداری شرکت های سهامی عام به روز رسانی می‌شوند. برای شرکت‌های دولتی و برخی دیگر از سازمان‌ها، حسابرسان مستقل باید در مورد کنترل داخلی بر گزارشگری مالی در پی استاندارد شماره 5 حسابرسی که در حال حاضر مورد نیاز بخش ۴۰۴ قانون ساربنز- آکسلی ۲۰۰۲ است اظهار نظر کند.
یک تمایز آسان به خاطر سپرده شده می‌تواند این باشد که حسابرسان مستقل مسئول تصدیق گزارش حسابرسی صادر شده به بخش های بیرونی و سرمایه گذاران، از جمله گزارش دهی در مورد کنترل داخلی بر گزارشگری مالی است، در حالی که یک حسابرس داخلی باید مسئول بررسی عملکردهای داخلی شرکت و حسابرسی داخلی و فرآیند کنترل ‌باشد.
همانطور که در سوال ۱ اشاره شد، حسابرسی داخلی توسط انجمن حسابرسان داخلی به عنوان یک تضمین عینی و فعالیت مشاوره ای که برای افزودن ارزش و بهبود عملیات‌های سازمان طراحی شده‌است، تعریف می‌شود. حسابرسان داخلی را ممکن است‌ برای گزارش هم به مدیریت و هم کمیته حسابرسی استخدام شوند. حسابرسان داخلی به مدیریت و کمیته حسابرسی در شناسایی و ارزیابی ریسک‌های کلیدی تجاری، تکمیل حسابرسی‌های متمرکز در حوزه‌های با ریسک بالا، تکمیل تحقیقات ویژه برای هیئت ‌مدیره و مدیریت و هم زمان کمک به حسابرسان مستقل به عنوان بخشی از کار خود بر روی صورتهای مالی شرکت کمک می‌کنند. دامنه کار حسابرسی داخلی توسط کمیته حسابرسی، مدیریت و خود حسابرسی داخلی تعیین می‌شود. استانداردهایی که حسابرسان داخلی باید در برنامه‌ریزی، اجرا و ارتباط نتایج کار خود دنبال کنند استانداردهای انجمن حسابرسان داخلی می‌باشند.
با این حال، هم حسابرسان داخلی و هم حسابرسان مستقل باید برای به حداقل رساندن تلاش تکراری همکاری کنند. حسابرسان داخلی و مستقل به دنبال کمک به مدیریت و کمیته حسابرسی با یکدیگر کار می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که گزارش‌های مالی شرکت و سایر اطلاعات دقیق بوده و سیستم کنترل داخلی آن اثربخش است