دفاع مالیاتی

دفاع مالیاتی چیست؟

دفاع مالیاتی چیست؟

محاسبه مالیات روند پیچیره‌ای دارد. علاوه بر اینکه بازرسان و کارشناسان سازمان امور مالیاتی باید افراد زبده و در حین حال با انصافی باشند تا ضرری به دولت وارد نشود، مودی مالیاتی هم باید فردی آگاه باشد تا بتواند از حق خود دفاع کند و مالیات بیش از اندازه پرداخت نکند.
مودی باید قادر به دفاع از مدارکی که ارائه کرده است باشد. به این کار در فرهنگ امور مالیاتی، دفاع مالیاتی گفته می‌شود. در واقع دفاع مالیاتی به مودی فرصت می‌دهد تا به دفاع از حق خود بپردازد، اما اگر وی فرد ماهر و آشنا به قوانین نباشد به اصطلاح عامیانه ممکن است کار دست خود بدهد. دفاع مالیاتی بدون داشتن اطلاعات کافی، تسلط به قوانین و تبصره‌های مرتبط و مختلف مانند یک شمشیر دو لبه است که ممکن است به مودی آسیب برساند از این رو توصیه می‌شود در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه دفاع مالیاتی خود را به کارشناسان خبره امور مالی و مالیاتی گروه حامی ارقام بسپارید.

نکات مهم درباره ارائه دفاع مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور

  • اگر خودتان قادر به ارائه دفاع مالیاتی نیستید و به قوانین مربوط به امور مالیاتی آشنایی ندارید، بهتر است از فردی متخصص کمک بگیرید و خودتان به هیچ وجه اقدام نکنید تا مشکلی پیش نیاید.
  • شاید بهترین فرد برای چنین اموری، حسابداری باشد که به قوانین حقوقی آشنا است. این حسابدار باید دست بازی داشته باشد و تمام دفاتر حسابرسی، اظهارنامه‌ها و گزارش‌ها زیر نظر وی تهیه شود. مزیت استفاده از مدافع حقوقی این است که به جای فردی ناآگاه، فردی متخصص (و گاهی گروهی متخصص) پیگیر امور مالیاتی شما هستند و دفاع مالیاتی شما با چالش‌های جدی روبه‌رو نخواهد شد.
  • در صورتی که خودتان مایل به اقدام در این زمینه هستید، باید توانایی لایحه نویسی مالیاتی و تنظیم متن نامه اعتراض به مالیات و موارد دیگر را داشته باشید. لایحه به متنی گفته می‌شود که از سوی صاحب دعوا (چه حقوقی و چه کیفری) به مقام قضایی جهت احقاق حق ارائه می‌شود. در دعاوی مالیاتی نیز ارائه لایحه دفاعی اهمیت زیادی دارد و باید به درستی و بر اساس قوانین موجود تنظیم شود.
  • چه خودتان به عنوان مودی مالیاتی و چه حسابدار شما که قرار است امور مالیاتی شما را دنبال کند، باید دوره‌های آموزش امور مالیاتی و آموزش حسابداری مالیاتی را چه با شرکت در دوره‌های آموزشی مانند دوره آموزش قوانین مالیاتی حامی ارقام به صورت حضوری و چه با استفاده از پکیج‌های ویدیویی آموزش حسابداری مالیاتی حامی ارقام، گذرانده باشید. البته ممکن است آموزش کامل قوانین مالیاتی در دوره‌های کوتاه مدت میسر نباشد و نیاز به گذراندن دوره‌های طولانی مدت و نیز کسب تجربه کافی داشته باشید.

 

نمونه لایحه دفاعیه مالیاتی ارزش افزوده

برای تنظیم لایحه دفاع مالیاتی، حداقل از قبل یک نمونه از آن را دیده باشید و بدانید که چه مواردی باید نوشته شوند. برای همین یک نمونه لایحه دفاع مالیاتی در زیر آورده شده است. پیشنهاد می‌کنیم حتما با دقت این نمونه را مطالعه کنید. در صورتی که متوجه متن نوشته شده نمی‌شوید، حتما از فردی متخصص در این زمینه کمک بگیرید و از آنچه که ارائه خواهید کرد، به صورت کامل آگاه شوید.

امور محترم مالياتي …………
موضوع:
درخواست رسيدگي مجدد ماليات عملكرد سال ………. (موضوع ماده ۲۳۸ ق.م.م)
با عرض سلام و احترام
با عنايت به برگ تشخيص عملكرد سال ………..(مورخ …/…../…..) و نظر به دريافت مباني تشخيص به استحضار مي‌رساند مواردي در برگ تشخيص به شرح ذيل لحاظ نگرديده كه مستدعي است دستور فرمائيد در صورت امكان، مجدداً مورد بررسی قرارگيرد.
۱) مبلغ …………………… ميليون ریال که در بستانکار حساب سود و زیان سنواتی بوده، دو بار و به صورت مضاعف به مبلغ مشمول مالیات شرکت اضافه شده است یک بار به وسیله شرکت و در اظهار نامه ابراز گردیده و بار دیگر در جمع بستانکار حساب سود و زیان سنواتی (که توسط ممیز محترم استخراج شده است) به درآمد مشمول مالیات اضافه گردیده.
۲) ممیز محترم جمع بستانکار حساب سود و زیان سنواتی را به جمع مشمول مالیات اضافه نموده ولی جمع بدهکار این حساب که هزینه‌های قاطع و مشخصی مانند هزینه حسابرسی هزینه بیمه پیمانکاری و سایر موارد بوده لحاظ ننموده است خاطر نشان می‌سازد این مبالغ در اظهارنامه اعلام گردیده که مطابق با بند ۲۷ ماده ۱۴۸ ق.م.م می‌باشد.
۳) مبلغ ……….. ميليون ريال طي ۸ رديف با اهميت به شرح پيوست از مجموع هزينه‌هاي سال عملكرد برگشت خورده ،كه برخي از موارد آن بخصوص رديف 1 و ۲ باتوجه به عدم انطباق با قوانین مالیاتی نياز به بررسي مجدد دارند. (فی المثل در خصوص رديف ۱ ممیز محترم مبلغ ذکر شده در سند محضری (که معمولاً به جهت محاسبه حق الثبت توسط اداره دارایی به دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌گردد) را ملاک و ماخذ هزینه استهلاک بیل مکانیکی قرارداده در حالیکه قولنامه موجود و وجوه پرداختی به فروشنده ونیز زمان در اختیار گرفتن دستگاه چیز دیگری را نشان می‌دهد. به هر حال این برگشت هزینه مغایر با بند یک و دو ماده ۱۴۹ ق.م.م می‌باشد.
و یا در خصوص ردیف ۲ و برگشت هزینه‌های مطالبات مشکوک الوصول به استحضار می‌رساند این سند نه تنها برآوردی نبوده بلکه متکی به اسناد قانونی جهت لاوصول بودن آن است و دقیقا تمامی بندهای آیین‌نامه مربوطه در این خصوص رعایت شده، لذا برگشت این هزینه مغایر با بند ۱۱ ماده ۱۴۸ ق.م.م می‌باشد.
مستدعی است با عنايت به موارد مذكور و اسناد و مدارك پيوست دستور تجديد رسيدگي صادر نمائيد تا انشاء الله پرونده سال ………… اين شركت با توافق قطعي گردد.

 

انواع دفاع مالیاتی

۱- دفاع مالیاتی برای اشخاص حقیقی

دفاع اشخاص حقیقی باید توسط مودی، وکیل، حسابدار یا قائم‌مقام او انجام شود. در صورتی که مودی در قید حیات باشد و برای انجام کارهای مالی خود به شخصی وکالت نداده باشد، مسئولیت انجام تمام مراحل دفاع بر عهده خود شخص است. اگر مودی زنده اما محجور باشد، وظیفه انجام فرایند اعتراض مالی بر عهده قیم او خواهد بود.

در صورتی که مودی زنده و غیرمحجور باشد، اما انجام و پیگیری امور مالی خود را به شخص دیگری سپرده باشد، مسئولیت پیگیری اعتراضات مالی او بر عهده وکیل است. فراموش نکنید وکیل درصورتی می‌تواند تمام امور و اعتراضات مالی را پیگیری کند که اختیارات کامل به او واگذار شده باشد. برای مودیانی که در قید حیات نیستند مسئولیت پیگیری اعتراضات مالی برعهده ورثه است.

۲- دفاع مالیاتی برای اشخاص حقوقی

ارائه شکایات مالی و پیگیری اعتراضات برای افراد حقوقی تنها زمانی امکان‌پذیر است که چنین افرادی رسما اعلام ورشکستگی نکرده باشند. در صورتی که شرکت یا سازمان اعلام ورشکستگی کرده باشد، طبق قانون مجاز به ارائه و پیگیری اعتراضات مالی نیست. در شرکت‌هایی که مشغول به فعالیت هستند مسئولیت پیگیری اعتراضات مالی بر عهده اعضای هیئت‌مدیره شامل مدیر و مدیرعامل است. در صورتی که شرکت برای انجام امور مالی خود اختیارات کامل به وکیل داده باشد، مسئولیت پیگیری شکایات و اعتراضات مالی شرکت بر عهده وکیل است.

ممکن است این سوال به ذهنتان برسد آیا شرکت‌های ورشکسته می‌توانند در مورد میزان مالیات تعیین‌شده اعتراض کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر شرکتی ورشکسته یا منحل شده باشد تا زمانی که به طور رسمی ختم تسویه انجام نشده باشد، مدیران می‌توانند اعتراضات مالی را پیگیری کرده و در مراجع قانونی از شرکت خود دفاع کنند.

 

فرآیند رسیدگی به دفاع مالیاتی

در این مرحله، مودی باید به‌صورت کتبی دفاع مالیاتی را به‌همراه اسناد و مدارک لازم به ادارۀ مالیاتی ارائه دهد. رئیس ادارۀ امور مالیاتی و ممیزین کل، پس از بررسی اسناد و مدارک، برگ تشخیص را به‌اطلاع مودی می­رسانند. در صورت گذر از این مرحله و عدم رفع مشکل، پرونده وارد هیئت‌های حل اختلاف می‌شود. شایان ذکر است که برای دفاعیات مالیاتی نیاز به تخصص و شناخت کامل از قوانین مالیاتی می‌باشد؛ یک بند یا یک نکته در لایحۀ شما می‌تواند سرنوشت مالیاتی شما را مشخص نمایید. همچنین باید به این موضوع نیز اشاره کرد که تجربۀ حضور در هیئت‌های مالیاتی و نحوۀ برخورد، نقش به‌سزایی در دفاع از حقوق مالیاتی شما دارد. اما به هیچ وجه، جای برای نگرانی نیست! شما با استفاده از کارشناسان متخصص و با‌تجربۀ مجموعۀ حامی ارقام می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای از حقوق مالیاتی خود دفاع نمایید تا عدالت مالیاتی در حق شما ایفا گردد.

 

آیا در کاهش مالیات تاثیر دارد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است مودی در ثبت اسناد مالی خود با مشکل مواجه شود. در برخی موارد ممکن است اسناد به‌درستی در دفاتر ثبت نشده باشند. بروز هر نوع مشکل در مرحله ثبت اسناد مالی می‌تواند در ممیزی و تعیین عوارض مالی بر درآمد تاثیر بگذارد. اگر مشکلات و نقص اسناد سبب شد که مالیات تعیین‌شده بر دارایی شما بیش از حد انتظار باشد، باید در مدت‌زمان معین اعتراض خود را به سازمان‌های مربوطه ارائه کنید.

اگر می‌خواهید دفاع مالیاتی شما در کاهش عوارض مالی موثر باشد، باید از مشاور حقوقی یا وکیل مجرب به امور مالی کمک بگیرید. زیرا تنظیم درست لایحه مالی تاثیر به‌سزایی در کاهش عوارض دارد. در اغلب موارد، افرادی که مسیر تحریر لایحه را به‌درستی انجام می‌دهند در پیگیری اعتراض و دستیابی به حق خود عملکرد بهتری خواهند داشت. بهتر است تمام اسناد مالی خود را شرکت را به‌صورت کاملا شفاف در اختیار وکیل قرار یا حسابدارتان دهید.

باید مدارک و اسناد مالی را به‌صورت کامل تدوین و به لایحه اعتراضی ضمیمه کرده و به مراجع قانونی مربوطه ارائه دهید. اگر تمام اعضای هیئت‌مدیره شرکت با یکدیگر هم رای باشند و اسناد را به‌درستی در اختیار وکیل یا حسابدار قرار دهند، احتمال موفقیت شما در کاهش میزان عوارض مالی بیشتر خواهد بود.

 

حامی ارقام، حامی کسب‌و‌کار شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *