ثبت شرکت سهامی عام صفر تا صد

ثبت-شرکت-سهامی-عام

شرکت‌های سهامی عام یکی از انواع معمول شرکت‌ها در ساختار حقوقی تجاری کشورها هستند. این نوع شرکت‌ها به عنوان یک موجودیت حقوقی جداگانه در نظام حقوقی شناخته می‌شوند که می‌توانند سرمایه‌گذاری و کسب و کار را به صورت گسترده انجام دهند. اگر علاقمند به این موضوع هستید با حامی ارقام در این مقاله همراه باشید، تا با هم به مفهوم شرکت سهامی عام، مراحل ثبت آن، الزامات حقوقی، و مزایا و معایب آن بپردازیم.

 مفهوم شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یک موجودیت حقوقی است که سهام آن به عموم مردم عرضه می‌شود. در این نوع شرکت، اشخاص عمومی می‌توانند سهامی از شرکت خریداری کنند و به عنوان سهامداران در امور شرکت شرکت کنند. سهامداران حق رأی در موارد مختلف مانند انتخاب مدیران اجرایی و تصویب تغییرات مهم در اساسنامه شرکت را دارند.

 

تفاوت‌های شرکت سهامی عام و خاص چیست؟

 

تفاوت-شرکت-سهامی-خاص-و-عام
شرکت سهامی خاص _شرکت سهامی عام

 • شرکت سهامی عام برای تامین سرمایه اقدام به پذیره‌نویسی عمومی می‌نماید ولی شرکت سهامی خاص، حق مراجعه به عامه را ندارد.
 • امکان صدوراوراق قرضه فقط برای شرکت‌های سهامی عام وجود دارد.
 • نقل و انتقال سهام در شرکت‌های سهامی عام مشروط به موافقت سهامداران نیست ولی در شرکت سهامی خاص، چنین نقل و انتقالی منوط به توافق مدیران یا مجامع شرکت می‌تواند باشد.
 • سهام شرکت سهامی عام قابل عرضه دربازار بورس است ولی شرکت سهامی خاص چنین اجازه‌ای ندارد.
 • مدیران و سهامداران شرکت سهامی عام، حداقل 5 نفر و شرکت سهامی خاص حداقل 3 نفر می‌باشد.
 • در شرکتهای سهامی عام عبارت (سهامی عام) و در شرکتهای سهامی خاص عبارت (شرکت سهامی خاص) باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام

– کپی شناسنامه موسسین

– کپی کارت ملی موسسین

–دو نسخه اظهارنامه ی شرکت

– ۲ جلد طرح اساسنامه شرکت

– ۲ نسخه طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام

– ارائه ی گواهی بانکی مبنی بر تودیع ۳۵ درصد از سرمایه شرکت در بانک

– ۲ نسخه صورت جلسه ی مجمع عمومی موسسین

– ۲ نسخه صورتجلسه ی هیئت مدیران ( تعداد اعضای هیئت مدیره نباید از ۵ نفر کمتر باشند )

– آگهی دعوت مجمع عمومی موسسین و روزنامه تعیین شده

– اخذ و ارائه ی مجوزهای لازم از نهاد های مربوطه

نکته: معمولا کسانی که میخواهند این نوع شرکتها را ثبت کنند در ابتدا باید ثبت شرکت سهامی خاص را ثبت و بعد آن را به سهامی عام تبدیل کنند.

 

شرایط لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

 

 • حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های سهامی عام پنج نفر و حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره نیز پنج نفر است. حداکثر تعداد شرکا در قانون مشخص نشده است. در نتیجه، حداقل تعداد سهامداران در شرکت‌های سهامی عام پنج نفر است و این عدد می‌تواند تا هزاران نفر افزایش یابد.

 

 • حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام پنج میلیون ریال است. بخشی از این مبلغ را موسسان و بخشی دیگر را مردم تأمین می‌کنند. هر گاه سرمایه شرکت سهامی عام از این میزان کمتر شود، نوع شرکت باید تغییر کند یا به طور کامل منحل شود.

 

 • حداکثر سهم سرمایه موسسان می‌تواند بیست درصد از کل سرمایه شرکت باشد. از این میزان، سی و پنج درصد آن باید به صورت نقدی تأمین شود و در یک حساب بانکی با عنوان «شرکت سهامی عام در شرف تاسیس» سپرده شود. رسید این سپردۀ نقدی به مرجع ثبت شرکت‌ها در ایران تسلیم می‌شود.

 

 • اساسنامه شرکت سهامی عام باید بعد از پذیره‌نویسی سهام‌ها و پس از برگزاری مجمع عمومی موسسان تدوین و تصویب شود. نخستین مدیران و بازرسان شرکت نیز باید در این مرحله انتخاب شوند.

 

 • فروش سهام شرکت سهامی عام باید با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار انجام بگیرد.

 

 • مسئولیت سهامداران در شرکت‌های سهامی عام به میزان مبلغ اسمی سهام آنهاست.

 

 • مراحل تشکیل شرکت سهامی عام باید طبق قانون تجارت ایران و لایحه اصلاحی آن باشد.

 

شرایط-ثبت-شرکت-سهامی-عام
شرایط و مراحل ثبت شرکت سهامی عام

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

1- انتخاب نام شرکت:

نام شرکت باید توسط مالکان انتخاب شود و باید مطابق با قوانین و مقررات مربوطه باشد. نام شرکت باید منحصر به فرد باشد و با نام‌های دیگر شرکت‌ها تداخل نداشته باشد.

2- تهیه اساسنامه:

اساسنامه یک سند حقوقی است که شرایط عملیاتی و انتظارات سهامداران را تعیین می‌کند. در اساسنامه باید جزئیاتی مانند مقدار سرمایه تمام شده، تعداد سهام‌ها، حقوق و وظایف مدیران و سهامداران، و موارد دیگر ذکر شود.

3- تشکیل مجمع عمومی:

مجمع عمومی نهادی است که توسط تمامی سهامداران برگزار می‌شود. در این مجمع، مسائل مهمی مانند انتخاب مدیران اجرایی، تصویب اساسنامه، و تصویب موارد دیگر توسط سهامداران بررسی و تصویب می‌شوند.

4- ثبت شرکت:

پس از تهیه اساسنامه و تشکیل مجمع عمومی، شرکت باید به مراجع ثبتی مربوطه در کشور خود مراجعه کند و درخواست ثبت کند. پس از انجام مراحل ثبت شرکت، یک شرکت به عنوان یک موجودیت حقوقی جداگانه شناخته می‌شود.

 

الزامات حقوقی برای ثبت شرکت سهامی عام

الزامات-ثبت-شرکت-سهامی-عام
شرایط لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

1- تداوم شرکت سهامی عام:

شرکت سهامی عام باید به صورت مداوم فعالیت خود را ادامه دهد و اطلاعات مالی خود را به مراجع مالی منظما ارائه کند.

2- مسئولیت محدود:

یکی از مزیت‌های شرکت سهامی عام، مسئولیت محدود سهامداران است. این به معنای این است که سهامداران تنها تا میزان سرمایه‌گذاری خود در شرکت مسئول هستند و مسئولیت‌های شرکت به سرمایه شرکت محدود می‌شود.

 

مزایای ثبت شرکت سهامی عام

شرکت‌های سهامی عام دارای مزایای زیادی به نسبت سایر شرکت‌های سهامی خاص هستند و دانستن آن‌ها ضروری است. به‌طور کلی، وقتی شرکت سهام خود را به عموم عرضه می‌کند، در واقع کمک بزرگی به خلق نقدینگی در شرکت کرده است. حالا این نقدینگی موجب خواهد شد که شرکت بتواند صورت‌های مالی خود را سر و سامان دهد و کمک به توسعه خود کند. همین توسعه در شرکت، به مرور زمان موجب خواهد شد تا سودآوری شرکت افزایش پیدا کند و سهامداران نیز از افزایش قیمت سهام، نفع ببرند. همچنین مزایای دیگری نیز شرکت‌های سهامی عام دارند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1-  سهولت در خرید سهام شرکت

همان‌طور که می‌دانید، خرید سهام شرکت‌های سهامی عام مثل آب خوردن است و تنها با دریافت کد بورسی، به راحتی هرچه تمام‌تر، می‌توانید با یک کلیک در خانه یا محل کار، سهام مورد نظر خود را خریداری کنید. توجه کنید که خرید شرکت‌های سهامی خاص به این راحتی‌ها نیست و مشارکت عمومی بالا را نیز در پی نخواهد داشت.

 

2- قیمت پایین سهام شرکت‌های سهامی عام

تا قبل از سال ۹۸، در بازار بورس، حداقل مبلغی که قادر بودید تا سهامی عام شرکت‌ها را خریداری کنید درحدود ۱۰۰ هزار تومان با احتساب مالیات بود. اما از اواخر سال ۹۸، این قانون تغییر پیدا کرد و حالا با حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار تومان با احتساب مالیات، شما به راحتی می‌توانید سهامدار شرکت‌ها شوید. این مبلغ پایین، موجب خواهد شد تا مشارکت طبقه پایین و متوسط جامعه را نیز در پی داشته باشد و در پذیره‌نویسی شرکت، سهام شرکت ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون خریدار باقی نماند.

 

3-  اعتماد عموم مردم در شرکت سهامی عام

مزیت مهم دیگری که شرکت سهامی عام دارد، این است که با توجه به نظارت دقیق سازمان بورس و الزام به رعایت قوانین تجارت، اعتماد مردم نیز به خرید سهام شرکت‌ها بیشتر شده است. با توجه به اینکه، صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی عام یک بار توسط حسابدار داخلی شرکت و یک بار نیز توسط حسابرس سازمان بورس، حسابرسی می‌ شود، سهامداران با اطلاع کامل از این صورت‌ های مالی، اقدام به خرید سهام خود می‌کنند.

 

4- سهولت در انتقال و فروش سهام

پس از خرید سهام شرکت‌های سهامی عام در بازار بورس یا فرابورس، شما به راحتی قادر خواهید بود تا سهام شرکت را به فروش برسانید. معمولاً در سال‌های اخیر، توجه به عرضه اولیه شرکت‌های سهامی عام بسیار بالا بوده است و اکثر سهم‌ها پس از عرضه، در حدود ۳۰-۵۰ درصد در همان ابتدای کار رشد می‌کنند. به همین دلیل نیز امکان فروش سهام به راحتی هر چه تمام‌تر وجود دارد.

 

5- گسترش وسیع

مزیت مهم دیگری که شرکت‌های سهامی عام دارند، این است که محدودیتی در تعداد سهامداران ندارند و به همین دلیل، در زمان انتشار اوراق بدهی یا افزایش سرمایه شرکت، خیال شرکت و سهامداران از به استقبال مردن راحت است و موجب گسترش شرکت خواهد شد.

 

مزایای-ثبت-شرکت-سهامی-عام
فواید ثبت شرکت سهامی عام

معایب شرکتهای سهامی عام

اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید بگوییم هر کاری در کنار مزایایی که دارد ، معایب خاص خود را نیز دارد .

شرایط مالیاتی ، سود و زیان اعضا و … در شرکتهای سهامی عام کمی متفاوت تر و سخت گیرانه تر است. بنابراین اعمال مقررات در این شرکتها کمی دشوار تر است.

دقیقا به دلیل همین کنترل های قانونی زیاد ، مالیاتی مضاعفی برای شرکتهای عام در نظر گرفته می شود. طبق مقررات تجارت اشخاص باید در ابتدا 10 درصد از درآمد مشمولین مالیات به عنوان مالیات برای شرکت محاسبه می گردد. سپس در مواقع مختلف منطبق با واقعیت صورت می گیرد. که در عملیات حسابداری و ارائه گزارش های مالی ثبت می شود.

ثبت اظهارنامه مالیاتی به طور دقیق و بدون حاشیه از مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای کرد. اظهارنامه از طرف سازمان مربوطه باید مورد تایید باشد.

 

سخن پایانی:

ثبت یک شرکت سهامی عام می‌تواند یک گام مهم در راه تأسیس یک تجارت عامه و جذب سرمایه باشد. با انتخاب نام مناسب، تهیه اساسنامه صحیح، و تشکیل مجمع عمومی، شما می‌توانید شرکت سهامی عام خود را ثبت کرده و به کسب و کار خود را راه اندازی کنید. با این حال، باید به مسائل حقوقی و مالی مرتبط با شرکت سهامی عام دقت کافی را داشته باشید و از مشاوره حقوقی مناسب بهره ببرید تا به مشکلاتی در آینده پیش نیاید.

حامی ارقام با حذف واسطه ها و بهره گیری از فارغ التحصیلان و متخصصین این حوزه تمامی کلیه این خدمات از جمله ثبت شرکت ، ثبت تغییرات شرکت ، امور مالیاتی و … را با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن به متقاضیان ارائه می کند .

حامی-ارقام-انجام-امور-حسابرسی-مالیاتی
انجام امور حسابرسی مالیاتی

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان و انجام کلیه امور مذکور می توانید از طریق صفحه اینستاگرام حامی ارقام با ما در ارتباط باشید یا با کارشناسان ما با شمارهای زیر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *