پلمپ دفاتر قانونی

امور ثبت شرکتها

پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر تجاری یکی از مهم ترین بخش مالی مالیاتی یک شرکت می باشد. حتما تا به حال عبارت پلمپ دفاتر به گوش تان خورده است و در صورتی که در قالب شرکت، موسسه یا … فعالیت می کنید حتما با پلمپ دفاتر سر و کار داشته اید. اگر قصد دارید خودتان انجام دهید این مطلب را تا پایان بخوانید، در غیر اینصورت می توانید با کمترین قیمت این کار را به ما بسپارید.

دفاتر رسمی چه هستند؟

بر اساس قانون تجارت، 4 نوع دفاتر قانونی رسمی وجود دارد که عبارتند از:

 • دفاتر رسمی روزنامه
 • دفاتر رسمی کل
 • دفاتر رسمی دارایی
 • دفاتر رسمی کپیه

1) دفاتر رسمی روزنامه:

از میان دفاتر رسمی قانونی، دفتر روزنامه بسیار مهم است. برای پلمپ دفاتر با این دفتر سر و کار داریم. تمامی تجار، شرکت ها و… باید تمامی امور مربوط به به بستانکاری، بدهکاری، معملات تجاری، ظهر نویسی، اسناد معاملات و… را در این دفتر وارد نماید.

تمامی مبالغی که برای مخارج شخصی برداشت می شود و امور واردات و صادرات هم باید در این دفتر ذکر شود.

دفتر روزنامه خودش به دو گروه تقسیم می شود: دفتر روزنامه عمومی و دفتر روزنامه اختصاصی.

دفتر روزنامه عمومی:

در این دفتر، شرکت ها و نیز تجار کلیه معاملات مالی و دیگر موارد مربوطه را باید به ثبت برسانند. ثبت دقیق اطلاعات مهم است و باید به آن توجه کنید.

دفتر روزنامه اختصاصی:

دفتر اختصاصی به دفتری می گوییم که بر اساس نوع معامله ها و به تفکیک، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان برای عملیات مالی خرید از یک دفتر استفاده کرد و برای عملیات مربوط به فروش از دفتری دیگر. برای پرداخت های نقدی، پرداخت های غیر نقدی و… هم از دفاتر جداگانه استفاده می شود.

2) دفاتر رسمی کل

دفتر کل از جمله دفاتری است که برای پلمپ دفاتر تجاری از آن استفاده می شود. دفتر کل دفتری است که همه عملیات مالی که در دفتر روزنامه ثبت شده به آن منتقل می شود. خاصیتی که دفتر کل دارد این است که بر اساس نحوه نگارش آن می توان، صورت های مالی و نیز مانده حساب را از آن به دست آورد.

در دفتر کل به ازای هر حساب، یک صفحه وجود دارد. هر تاجر باید حداقل هفته ای یک بار معامله های خود را در دفتر روزنامه بررسی کرده، نوع معامله را مشخص کند و سپس در صفحه مخصوص در دفتر کل وارد نماید.

3) دفتر رسمی دارایی

تجار باید هر ساله لیست کاملی از انواع دارایی های خود، بدهکاری ها و مطالبات یک ساله را در این دفتر وارد نمایند. اطلاعات باید به صورت ریز به ریز و کاملا دقیق و به ترتیب وارد شود و سپس توسط شخص امضا گردد. تکمیل دفتر رسمی دارایی حداکثر تا پانزدهم فروردین سال بعد باید انجام شود.

نکته : در حال حاضر در هنگام پلمپ دفاتر تجاری، از دفتر دارایی استفاده نمی شود.

4) دفتر رسمی کپیه :

تجار تمامی صورتحساب ها، مخابره ها، مرسوله ها و… را باید در این دفتر وارد نمایند. تاریخ امور هم مهم است و باید به درستی وارد شود. اسناد تمامی موارد گفته شده باید به ترتیب و بر اساس تاریخ ورود مرتب شده ودر لفاف و جلدهای مخصوص نگه داری گردد.

نکته ای که باید بدانید این است که هنگام اخذ پلمپ دفاتر قانونی، تنها دفتر کل و دفتر روزنامه مورد نیاز است و دفتر کپیه هم مانند دفتر دارایی مرسوم نیست.

روال اداری پلمپ دفاتر

درخواست پلمپ دفاتر

برای پلمپ دفاتر تجاری باید به سامانه اداره ثبت شرکت ها یعنی http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید. کار شما در قسمت پلمپ دفاتر تجاری انجام می گردد. در صورتی که شخص متقاضی، شخصی حقوقی باشد که به عنوان مثال در قالب یک شرکت فعالیت می کند باید بخش مربوط به شخص حقوقی را انتخاب کنید.

اطلاعاتی که برای شخص حقوقی باید وارد نمایید شامل شناسه ملی، تابعیت، کد پستی و شماره تلفن ثابت و همراه است. پس از این تمامی اطلاعیه هایی که در قالب پیامک ارسال می شوند، به شماره همراهی که در این قسمت وارد کرده اید ارسال خواهد شد.

فیلدهای مربوط به قسمت شروع سال مالی و شروع ماه مالی را تکمیل نمایید. سال، ماه و روز مالی را باید بر اساس آن چه در اساسنامه شخصیت حقوقی مشخص شده تکمیل نمایید. سامانه به طور اتوماتیک پایان سال مالی را تعیین می کند.

در مرحله بعد باید اطلاعات آدرس مربوطه برای دریافت دفاتر پلمپ شده را وارد نمایید.

مدارک مورد نیاز اشخاص حقیقی برای پلمپ دفاتر

 • متقاضی باید کپی کارت ملی خود را ارائه نماید.
 • ارائه کپی پروانه کسب و مجوز فعالیت لازم است.

مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی برای پلمپ دفاتر

 • مدیر عامل باید کپی کارت ملی خود را ارائه دهد.
 • وجود مهر شرکت لازم است.
 • از روزنامه تاسیس شرکت باید یک کپی ارائه گردد.
 • در صورتی که شرکت تغییراتی داشته باید یک کپی از روزنامه حاوی تغییرات ارائه شود.
 • در صورتی که وکیل امور لازم را انجام می دهد وجود وکالتنامه ضروری است.

چه زمانی باید برای دریافت دفاتر اقدام کرد؟

برای دریافت دفاتر مربوط به هر سال، باید سال قبل از آن یعنی پیش از این که سال مالی جدید شروع شود، اقدام نمایید. در صورتی که صفحات دفاتر شما پیش از پایان سال ملی تمام شود باید نسبت به اخذ دفاتر دید اقدام نمایید.

چرا دفاتر رد می شوند؟

 • از دفاتر سال قبل استفاده شده است.
 • اطلاعات به صورت کذب ثبت شده اند.
 • فعالیت های مربوط به شعبات یا نمایندگی ها ثبت نشده است.
 • صفحات به شکلی غیر واقعی سفید مانده است و در واقع قصد سوء استفاده وجود دارد.
 • یک یا تعدادی از فعالیت ها ثبت نشده است.
 • برخی از مندرجات از طریق تراشیدن، پاک کردن و… تغییر کرده است.
 • دفاتر از پلمپ خارج شده و فاقد یک یا چند برگ است.

کاربرد دفاتر پلمپ چیست؟

 • برای ارائه اظهارنامه مالیاتی لازم است.
 • برای اخذ کارت بازرگانی به دفاتر پلمپ احتیاج دارید.

گواهی پلمپ دفاتر

گواهی پلمپ دفاتر چیست؟ این گواهی شامل چه مواردی می شود؟ خوب معمولا خیلی کم پیش خواهد آمد که نیاز به این گواهی داشته باشید. شرح این گواهی به این صورت است:

مرجع صادر کننده: اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاري

گواهی پلمپ دفاترشرکت /خانم /آقا …………………..دفاتر خود را در تاریخ………………به شماره ……………………….در این اداره کل پلمپ نموده است .این گواهی حسب درخواست متقاضی جهت ارئه به ……………………صادر گردیده است.

خوب پس زمانی که مرجع خاصی از شما گواهی خواست می توانید از اداره ثبت شرکتها این گواهی را تهیه کنید.